Podsumowanie konferencji 2024

IV Konferencja Naukowo – Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbyła się 22 marca 2024 r. i zgromadziła prawie 400 uczestników. Wydarzenie zorganizowane było w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżaynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Pierwszą prezentację pt. „Środowisko sali operacyjnej i jego wpływ na występowanie ZMO” przedstawił Prof. n. med. Tomasz Banasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu omawiając elementy środowiska wewnętrznego w salach operacyjnych, które wpływają zarówno na warunki pracy personelu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjentów.

Prof. Rafał Janowicz z Politechniki Gdańskiej przedstawił prezentację pt. „Definiowanie warunków środowiska w oparciu o analizę zagrożeń epidemiologicznych i legislację krajową – wpływ na planowanie klimatyzacji w obiektach medycznych”, w której omówił szczegółowo ograniczone wymagania prawne związane z instalacjami wentylacji w szpitalach a także dokumenty wspierające jednak bez mocy umożliwiającej ich swobodne stosowanie.

Prof. Guangyu Cao z NTNU: Norwegian University of Science and Technology w prezentacji „Ventilation solutions and the surgical microenvironment quality in operating rooms” skupił się na przedstawieniu wyników pomiarów wskazujących elementy wpływające na warunki mikrośrodowiska w polu operacyjnym w zależności od zastosowanego systemu (LAF lub MV).

Mgr Marcin Michalski reprezentujący Politechnikę Warszawską oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych przedstawił innowacyjne laboratorium PW – symulator sali operacyjnej, które powstaje na Politechnice Warszawskiej.

Prof. Mario Romero z KTH Royal Institute Of Technology przedstawił prezentację pt. „VisBac: understanding infection risk factors through visualizing the air in operating rooms” omawiając system wizualizacji przepływu powietrza umożliwiający bezpośrednie 'zanurzenie’ się w wirtualnym pomieszczeniu i zobaczenie jakie są ścieżki transmisji zanieczyszczeń.

Mgr Jacek Naumiuk z biura projektowego Industria MEP omówił temat „Systemy wentylacji i klimatyzacji w wybranych pomieszczeniach obiektów służby zdrowia w kontekście stosowanych urządzeń technologii medycznej”. Przeanalizował wymagania stawiane instalacjom obsługującym pomieszczenia: rezonansu magnetycznego, myjni i dezynfekcji, prosektorium oraz UnitDose.

Mgr Paweł Borowiecki z firmy Halton oraz członek Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych przedstawił prezentację „Nowy / stary standard wentylacji sal operacyjnych i izolatek dla Skandynawii – publikacja 2023 R3Nordic 2023”, w której omówił zarówno genezę powstania wytycznych, ich odniesienie do projektu normy europejskiej jak i przedstawione tam wymagania dot. wentylacji dwóch wybranych pomieszczeń.

Dr Amelia Staszowska z Politechniki Lubelskiej i jednocześnie członek Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych przedstawiła prezentację „Szafa do dezynfekcji – ocena skuteczności pracy”.

Dr Sylwia Szczęśniak reprezentująca Politechnikę Wrocławską i Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych w prezentacji „Jakość powietrza w przychodni zdrowia – studium przypadku” przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych w przychodni w ciągu całego roku w celu obecny zmiany warunków wewnętrznych w odniesieniu do warunków zewnętrznych. Pomiary wykazały okresy, w których przekroczone są wymagania dot. środowiska wewnętrznego wskazywane w normach i innych wytycznych. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego należy zwrócić szczególną uwagę, aby we wskazanych okresach zapewnić strumień powietrza wentylacyjnego umożliwiający odprowadzenie generowanych zanieczyszczeń.

Jako ostatnia wystąpiła prof. Anna Bogdan omawiając w prezentacji „Środowisko cieplne w polu operacyjnym” wyniki badań środowiska cieplnego prowadzonych w miejscach, w których znajdują się pacjenci – na stole operacyjnym po operacjach. Badania pokazały, że środowisko cieplne może powodować wychłodzenie organizmu pacjentów, przy jednoczesnym odczuciu komfortowego lub zbyt ciepłego środowiska dla chirurgów.

Na tym konferencję zakończono.

team

Tomasz Banasiewicz

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

team

Guangyu Cao

NTNU: Norwegian University of Science and Technology

team

Rafał Janowicz

Politechnika Gdańska

team

Marcin Michalski

Politechnika Warszawska

team

Jacek Naumiuk

Industria MEP

team

Mario Romero

KTH Royal Institute Of Technology

team

Amelia Staszowska

Politechnika Lubelska, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych

team

Sylwia Szczęśniak

Politechnika Wrocławska, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych

team

Paweł Borowiecki

Halton, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych

team

Anna Bogdan

Politechnika Warszawska, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych